Mi az a taupe?
Az egy szín!
Mégpedig igazi szuper jolly joker! Gondolj bele, a bézst és szürkét keverjük. Csak jó lehet, nem? Na de nem mindegy, hogy keverjük. Itt a képlet, szerintem ez a legegyszerűbb. Franciául vakond.
Taupe = bézs + szürke ÉS Taupe = szürke+bézs.
Mert a szürke + bézs = greige, de erről majd később. ITT. Egy külön posztot érdemel ez is! Tehát, nem mindegy a sorrend, vagyis az arány. Ezen a képen nagyon jól látszik a különbség (de egy falon már nem biztos, hogy elsőre kitűnik).
Miért nem mindegy a sorrend?
Mert a taupe alapvetően bézs egy pici szürkével. Azaz: barnásabb, meleg hatású semleges szín. Barnásszürke, vakondszínű. (egyébként a szó a francia vakond, taupe szóból származik). Mert a grézs szürke egy kis bézzsel. Marad semleges, de a taupe-hoz képest hűvösebb. Szürkésebb. Nyers, szürkésdrapp. A nagy-nagy különbség a kettő között tehát az, hogy a két szín milyen arányban keveredett (nem mindegy, hogy kávét iszol tejjel, vagy tejet kávéval, kávét iszol kis cukorral, vagy cukrot egy kis kávéval) ÉS az sem mindegy, hogy a két eleve kevert színben – a bézsben és a szürkében – milyen színek hogyan keveredtek.
Most már tudjuk, mi a különbség, de mi a közös bennük? Mind a kettő a bézs és a szürke mixe, ezt tudjuk. Mindkettő széles spektrumon mozog: a „piszkos” fehértől az egészen sötét árnyalatokig. Mindkettő alapvetően meleg hatású semleges szín, de: a greige hűvösebbnek hat – a taupe mellett. Egyébként olyan is van, aki szerint a taupe csak egy trendi szó a pirosas – zöldes – rózsaszínes – narancsos bézsre. Rájuk nem hallgatok.
Miért jó nekünk a taupe?
Mert semleges szín, erről tudjuk, hogy jolly joker. De miért jobb, mint a bézs? Mert tutira harmónikus lesz az összhatás, ha ezt használod. Keverheted bármivel. A bézs klasszikus. A taupe klasszikus és egyben modern. Ezért soha nem lesz „divatjamúlt”, friss marad. Gyakorlatilag bármilyen színnel és stílussal keverhető. A taupe időtlen szín.
Ha nekem nem hiszel, akkor nézd meg a „Taupe Királynőjének” becézett Kelly Hoppen munkáit! Kelly egyenesen azt állítja, hogy a taupe minden munkát elvégez helyetted, elég, ha rábíznod magad és tuti harmónikus lesz az összhatás. Nem tudom :)… A képeken egyébként Kelly lakását látod. Hú.
Hogyan használd?
Hát úgy, mint Kelly Hoppen. Na jó 🙂
Keverj hozzá krémes színt, barnát, homokszínt – harmónikus , letisztult hatást érsz el. Ha picit kontrasztosabb szobára vágy, tegyél mellé navy-t vagy csokibarnát. Tegyél mellé fehéret, így tiszta, friss hatást érsz el. Vigyél be fényt! Ha lehet, természetes fényt. Mi ad még fényt? Minden, ami csillog! A tükör, az üveg, a fémek. Keverj! Ne csak színeket, hanem nagyon sokféle anyagot és felületet. Tudtad, hogy 2017-ben a Sherwin Williamsnél az év színe a „poised taupe” volt?
Most pedig nézegess sok taupe képet!
A színek nagyon fontosak a lakberendezésben. Minden színnel más hangulatot tudsz elérni, tereket tudsz elválasztani, mintákat tudsz alkotni, kiemelhetsz dolgokat, vagy 1-1 színnel lecsendesítheted a többit. Ezért jó, ha ismered a színek szuperképességeit. Ebben a posztban két jolly jokerről, a barnáról és a szürkéről lesz szó. Ha lemaradtál volna a többi részről, akkor olvasd a sorozat többi posztját, vagy töltsd le az erről szóló ingyenes e-bookot.
Képek forrása: 11magnolialane.com, architecturelab.net, cambriausa.com, decoist.org, homeedit.com, houzz.com, idealhome.co.uk, pinterest, pure-original.com, sherwinwilliams.com, elledecor, kylieminteriors.ca, Nyitókép: pure-original.com, houzz