A nappalikban általában a könyvespolcok / nyitott tárolók a legnagyobb bútorok a nappaliban ( a kanapé után), azaz ezek foglalják el a legnagyobb helyet a szobában. Ezért van az, hogy ha a könyvespolc rendezett, akkor egész szoba rendezettebbnek tűnik. Ha nézegetted már a netet olyan témában, hogy hogyan tegyünk rendet a könyvespolcon, akkor biztosan feltűnt, hogy a legtöbb oldalon / képen a polcokon vagy kevés könyvet tárolnak, vagy egyáltalán nem tárolnak könyveket. A könyvespolcodon való rendrakást mégis valahogy úgy kellene megoldanod, hogy a könyvek is ott maradjanak, nem?
Az az igazság, hogy a könyvespolcok dekorációja sokkal nehezebb, mint amilyennek tűnik, de itt van pár tipp, amit fel tudsz használni.
Ne indulj el vásárolni!
Ne indulj el az egész könyvespolc rendrakás project előtt különböző dekorációs cuccokat vásárolgatni! Nézz körül otthon, biztosan találsz olyan tárgyakat, amiket fel tudsz használni.
Mit lehet tárolni egy könyvespolcon?
Könyveket. Ahhoz, hogy nagyon menőn nézzen ki a polc, más dolgokat is el lehet itt helyezni. Például:
- Magazinok
- Irattartók
- Szobrocskák
- Utazások alatt összegyűjtött mindenféle
- Növények
- Képek, képkeretek, fotók
- Gyerekek által készített mindenféle
- Üvegek, vázák, dísztányérok, stb.
- Gyűjtemények (lemezek, nippek, legofigurák, kerámia, műanyag pónik, kavicsok, kövek, régiségek, retro cuccok)
- Igazából szerintem ízléstől függően bármi
Hogyan kezdj neki?
Hozz létre kisebb egységeket
A dekorációs tárgyakból kisebb egységeket fogsz majd „képezni”. Magyarul: kiválasztottad azt a szép könyvet, hozzá azt a vázát meg azt a kis szobrocskát. Ezek hárman alkotnak majd egy egységet, 1-1 kis kompozíciót. Mi kerüljön 1-1 ilyen egységbe? Bármi, ami valahogy összekapcsolódik: színben, anyagban, témában, formában, stílusban.
Mire figyelj?
–Harmonizáljanak a színek egy egységen belül.
–Legyen kontraszt is egy egységen belül. Azaz, ha mondjuk találtál egy könyv sorozatot, ahol mindegyik könyv egyforma méretű és színű, akkor tegyél hozzá egy olyan tárgyat, aminek a színe vagy anyaga vagy formája teljesen eltér. Vagy a magazingyűjteményed (általában világos szín) mellé helyezz egy sötét vagy feltűnő színű tárgyat, lehetőleg gömbölydedebb formájút, mert a magazinok szögletesek. Vagy, ha szép kis dobozokat pakolsz egymásra, akkor a tetejére/elé/mellé helyezz egy gömbölyűbb tárgyat is, ami színben, anyagban is eltér.
-Nem kell az egymás mellett lévő tárgyakat a polc szélétől pontosan ugyanolyan távolságban elhelyezni, azaz: használd ki a polc mélységét. Tegyél tárgyakat egymás elé és egymás mögé. Nyugodtan.
-A könyveket és magazinokat nemcsak függőlegesen, hanem vízszintesen is lehet tárolni. Sőt, egy egységen belül keverd a vízszintes és függőleges elhelyezést!
-Egy egységben mindig páratlan számú tárgy kerüljön. Ezt a szabályt azért meg lehet szegni, ha nem vagy biztos magadban, akkor jó fogódzkodó.
–A kevesebb több, tehát próbálj minél nagyobb méretű tárgyakkal dekorálni. És persze: ne dekoráld túl, azaz maradjon szellős a polc. Szerintem ezt a szabályt néha ér megszegni.
-Olyan tárgyakat ne tegyél egymás mellé, amiknek a magassága megegyezik.
-Azokat a tárgyakat, amiket ki akarsz emelni, szemmagasságba helyezd!
Itt a fényképezőgyűjtemény került ki még a polcra Sok könyv nincs, de érdemes megnézni, miért néz ki jól mégis Ne zsúfold túld szabály megszegése és mégis jól néz ki Nem zsúfolták túl, ráadásul kontrasztosak a polcok és a fal is Klasszikusabb stílus, vízszintes és függőleges együtt Extra tárolás KÖnyvespolc részlet, ahol figyeltek a színekre is Nem katonás rend, de attól még jól néz, otthonos Kompozíciócska Itt az otthoni bár is a könyvespolcon kapott helyet
Extra tárolás
A polcokra tehetsz kisebb tárolókat is, fonott dobozokat, kosarakat, fémdobozokat, stb, ezek is dekorációs elemek lesznek, beveheted 1-1 kisebb egységbe.
Könyvespolc tunning
A könyvespolc hátsó “falát” kiszínezheted: le is festheted de tapétát is tehetsz rá. Az is érdekes, ha a polc széleit kiemelik, vagy ha a bútor színe és a fal színe kontrasztban vannak.
Önmagában dekorelem a fehér polc a kék háttérrel Szintén jól néz ki a teljesen fekete polc kontrasztos színekkel Ilyen, ha csak a széleket festik le Nem kell, hogy tetsszen, de ez is egy lehetőség a tapétás megoldásra Ez is És ez is Izgi attól is, hogy a polc és a falak más színűek. Mondom, hogy bármi lehet dekorációs elem! Itt is más színű a háttér Nekem ez kifejetten tetszik
Hogyan csoportosítsd a könyveket?
Röviden? Ahogy NEKED kényelmes. Nagy divat a színek szerinti csoportosítás, de őszintén szólva kétlem, hogy ez a rendszer működik, ha tényleg néha megkeresnél egy rég olvasott darabot. Nincs szabály, viszont íme pár lehetőség: ABC sorrend, téma, műfaj, méret szerinti csoportosítás, vagy, aki uralja a káoszt, annak a teljesen random elhelyezés :).
Extra optikai tunning
A világítás. Ne felejtsd el!
Na nézzünk még könyvespolcok képeket, hátha ihletet kapsz!
Ha belevágsz a könyvespolcod megreformálásba, akkor sok sikert! 🙂 Menni fog!
Képek forrása: abigailahern, bhg, brihammelinteriors,cottonfactory, dailymail.co.uk, dearlilliestuido, designlovefest, domino.com, floritellicucine, hannahpobar, curatedinteriod, housenadgarden, houseandhome, housebeautiful, kellyinthecity, lattes+lavender, lucismorsels, maisondepax, mydomain.com, pinterest, planete-deco.fr, roomfortuesday, sitamontgomeryinteriors, turbulances-deco.fr, weheartit, , architecturaldigest, kylemarshall, yerinmok, designsoda, elledecor, housebeautiful, make-space.com, tenpennydreams, brit.co, deringhall.com, hgtv, pepperdesignblog