Tévhit 01
MINEK HÍVJAK LAKBERENDEZŐT, A KANAPÉT ÉN IS TUDOM TOLOGATNI
Az az igazság, hogy a lakberendező nem azzal foglalkozik, hogy megmondja, hogy a kanapét tedd oda, abba a sarokba. A lakberendezőnek az a munkája, hogy olyan teret hozzon létre neked, amiben TE tudsz kényelmesen élni, azaz figyelembe veszi a te szokásaidat, mindennapjaidat, igényeidet, hogy gyűjtesz e plüssállatokat, van e cicád, főzöl e minden nap, zavar e a hideg fény, szereted e a növényeket, ilyenek. Szóval , az a munkája, hogy olyan teret (értsd szobát, helyiséget) hozzon létre, ami jól „működik”, azaz kényelmes és praktikus. Neked. Másrészt a lakberendezőnek az is a munkája, hogy mindezeket figyelembe vegye és még azt is, hogy neked mi tetszik. Mondjuk, milyen színeket szeretsz (a pirosat – jó, de ez jó lesz a hálóba? ), milyen stílus áll hozzád közel, abban tudsz e élni, egyáltalán a lakásod, a rendelkezésedre álló tered alkalmas e erre (pl. hiába szereted a minimált, ha pici a tered, ott nem fog működni. Ha nagy a tér, akkor igen, de ha „kupisan” élsz, akkor ez a stílus nem a tiéd). A lakberendezőnek még az is a munkája, hogy mindezeket figyelembe véve harmonikus látványt tervezzen. Ezért van az, hogy egy nappali úgy néz ki, hogy azt mondod: hűha, én is ilyet szeretnék!
Tévhit 02
MINEK HÍVJAK LAKBERENDEZŐT, EHHEZ MINDENKI ÉRT!
Igen. A focihoz, a politikához, a divathoz meg a marketinghez is. :). Gondolj bele: ha lakást újítasz fel, a legtöbb esetben mesterek végzik el a munkát. Ha elromlik a kocsid, szerelőhöz viszed. Ha kitörik az üveg, keresel egy üvegest. Ha elromlik a mosógép, hívsz egy szerelőt. Soroljam még? Na a lakberendezés is ilyen. Ez egy szakma, vannak szabályai, tanítják, tanulják. Nézd meg a képeket. Ezeket a szobákat mind lakberendező rendezte be. Mindenki meg tudja csinálni? Lehet, hogy te igen. Próbáld ki!
Tévhit 03
MINEK HÍVJAK LAKBERENDEZŐT, CSAK ÁT AKAROM RENDEZNI A NAPPALIT!
Igazad van, a nappaliját mindenki át tudja rendezni. Egyébként miért rendezed át? Mert kényelmetlen vagy mert nem tetszik? Van terved arra, hogy hogyan csinálod? Szerinted kényelmes, szép és harmonikus lesz, vagy egyszerűen csak más és új, de lehet, hogy ugyanolyan kényelmetlen? Rendezd át képzeletben!. A nappali működésének is vannak szabályai, nem beszélve a fényekről, világításról, nem mindegy, milyen színeket használsz, hova teszed a tévét, és még sorolhatnám.
Tévhit 04
MINEK, MAJD HÉTVÉGÉN KIMEGYEK A …-BA, MEGVESZEM A DOLGOKAT, A FALAT LEFESTEM FEHÉRRE IS KÉSZ. EZÉRT MINEK FIZESSEK VALAKINEK?
Igazad van. Abban, hogy a lakberendező nem minden esetben végez el minden munkát , vásárlást, nézelődést helyetted. Képzeld el a következőt: átrendezed a hálószobát. Egyszerű a dolog, kinézted már a neten az ágyat, éjjeliszekrényt, mindent, csak el kell menni és meg kell venni. Jövő héten jön a festő, ő megveszi a festéket, neked csak ki kell választani a színt. Veszel majd pár szép párnát, egy szép takarót, esetleg új függönyt és kész. Nem nagy ügy! Most tegyél egy próbát: elméletben add össze, hogy az egészre mennyi idő megy el: EGY: Szörföltél a neten, kiválasztottad az ágyat, pár bútort. Hétvégén kimész az áruházba, megveszed, kiszállítják, jó esetben nem kell összerakni, vagy kifizeted az összeszerelést.
KETTŐ: kimész a barkácsáruházba, megkeresed a „festék osztályt”, kiválasztod a megfelelő festéket (márka, termék-, mosható, nem mosható, matt, selyemfényű, stb). Már csak a pontos színkód kell, mert elhatároztad, hogy bézs színű lesz a falad. Milyen is bézs pontosan? Ok, kiválasztottad, hazamész.
HÁROM: Festő jön, takarítás pipa, bútorok összeszerelve, dekoráció feltéve. Király!
Na, mennyi idő volt? Szuper lett? Minden nagyon jól néz ki? Minden „működik”? Mennyi időt töltöttél el tanácstalanul álldogálva az áruházakban?
Tévhit 05
Á, UGYSEM TUDOM KIFIZETNI, EZ ILYEN LUXUS HÓBORT!
Nem. Nem luxus. Nem is hóbort. Azért nem, mert a szabadidőd egy részét otthon töltöd. De minimum itt kezded és itt fejezed be a napod. Nagyon nem mindegy, hogy szereted e a lakást, amiben laksz, komfortosan érzed e benne magad, vagy eszedbe jut e minden nap, hogy utálod a fal színét és mindig bevered a térded a kiálló komódba. Ezért nem luxus és nem hóbort. Ha belegondolsz, simán ki lehet gazdálkodni : a lakberendező megmondja neked, hogy ne ezt vagy azt, ne itt, hanem ott vedd meg, mert ott mondjuk olcsóbb. És ebből nem 1 ilyen lesz, hanem sok. Aztán miért lenne az luxus, hogy olyan otthonod legyen, ahol ki tudsz kapcsolódni, kényelmesen tudsz élni benne és ráadásul még jól is érzed benne magad? Szerintem ez nem luxus. Gondold meg, mennyit pénzt fizetsz ki egy lakás felújításakor. Mennyi pénzt hagysz ott a bútoráruházban, a festékért, a mestereknek mennyit fizetsz? Ez mindenképpen megterhelné a pénztárcádat, akkor miért ne fizess úgy, hogy benne van az a kis plusz, amit egy lakberendező bele tud vinni?
Akkor mi ez?
Most komolyan, ha le kell vágni a hajadat, fodrászhoz mész, nem?
Nem minden ember képes átlátni a teret, vagy elképzelni fejben, hogy ez a kék hogy passzol ahogy a bézshez, vagy elképzelni, hogy egy szoba más funkciót betölteni, mint addig, sokan nem látják, hogy mennyire zsúfolt a nappali, vagy, hogy lehetne praktikusabb a konyha. Igen, a lakberendezés egy szakma.
Ráadásul van akit érdekel ez a terület és van akit egyáltalán nem, de akit nem érdekel, az is szeretne egy szép, jól működő otthonban lakni, nem?
Érdekel?
MK GYORSTALPALÓK
Ici-pici mini “tanfolyamok”, inkább kis e-bookok, sok képpel, kevés szöveggel és csak a lényeggel. Ráadásul ingyen. Kell ennél több? Nézd meg!
posztképforrás: www.brightdesignlove.com